Home » Џонсон со Зеленски разговорал за оружје со голем дострел

Џонсон со Зеленски разговорал за оружје со голем дострел

by Журнал.мк

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска повторно разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Даунинг стрит соопшти дека разговарале за „настаните на бојното поле и барањата на украинските вооружени сили“.

Ова вклучува, додаде тој, разговори за „давање оружје на Украина со голем дострел за да се спречи бомбардирањето на цивили“.

Било речено дека Џонсон ја истакнал важноста на силен и независен меѓународен судски процес за да се осигура дека одговорните за злосторствата во Украина ќе ги сносат последиците.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More