Home » Џонсон: Рускиот народ заслужува да ја знае вистината за Украина

Џонсон: Рускиот народ заслужува да ја знае вистината за Украина

by Журнал.мк

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска апелираше до Русите, повикувајќи ги „да се информираат од независни извори“ за, како што рече, „злосторствата извршени од нивните војници во Украина“ и рече дека „нема да поддржат војна ако ја знаат вистината“.

„Рускиот народ ја заслужува вистината, вие ги заслужувате фактите“, рече Џонсон во видео обраќањето на Твитер, кое делумно беше на руски, пренесува Ројтерс.

Злосторствата што ги извршија руските војници во Буча, Ирпин и други места во Украина го згрозија светот. Извештаите се толку шокантни, толку одвратни, не е ни чудо што вашата влада се обидува да ги скрие од вас. „Вашиот претседател знае дека кога би можеле да видите што се случува, нема да ја поддржите неговата војна“, рече тој.

Џонсон ги повика Русите да користат виртуелни приватни мрежи (ВПН) за да пристапат до независни информации за војната и на тој начин да ги добијат фактите.

И кога ќе дојдете до вистината, споделете ја. Тие што се одговорни ќе одговараат. И историјата ќе памети кој имал поинаков пристап, рече Џонсон.

Тој потоа на руски додаде: „Вашиот претседател е обвинет за воени злосторства, но не можам да верувам дека тоа го направил со ваше одобрение“, според Ројтерс.

Американскиот претседател Џозеф Бајден побара на рускиот претседател Владимир Путин да му се суди за воени злосторства наводно извршени од руски војници во Буча, предградие на Киев.

Москва ги нарече ваквите наводи неприфатливи, а руското Министерство за одбрана објави дека руските војници не убиле цивили во Буча, кој неодамна беше пронајден од украинските сили.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More