17.8 C
Skopje
Sunday, March 26, 2023

Џонсон не се откажува од предвремени избори во Британија

Најчитани вести

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека на парламентот ќе му испрати краток предлог закон за одржување вонредни избори на 12 декември. Неговото вчерашно барање за избори на тој датум беше отфрлено од Долниот дом на британскиот парламент. За разлика од вчерашното гласање, за усвојување на овој закон е потребно просто, а не двотрестинско мнозинство. Опозициските партии наведоа дека сакаат избори, но не под условите на Џонсон. Тој бара предвреми избори со надеж дека неговата Конзервативна партија ќе добие мнозинство во парламентот, што, според очекувањата, ќе биде олеснето излегувањето на Британија од ЕУ. Унијата претходно соопшти дека одобри тримесечно одлагање на Брегзитот, односно до 31 јануари идната година.

Најнови вести