18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Џонсон: Нема шанси Украина наскоро да се приклучи на НАТО

Најчитани вести

Доцна вчера, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина може да ја повлече својата кандидатура за приклучување кон воената алијанса на НАТО, што се чини дека е главното барање на Русија.

Британскиот премиер Борис Џонсон ја коментираше изјавата на Зеленски и прашањето за влезот на Украина во НАТО.

„ Вчера повторно разговарав со Володимир и секако разбирам што кажа за НАТО и реалноста на сегашната позиција. Сите отсекогаш велеле, а ние јасно му ставивме до знаење на Путин, дека нема шанси Украина наскоро да влезе во НАТО“, додаде тој.

Сепак, како што рече, конечната одлука за влез во НАТО е на Украина и нејзиниот избран претседател и дека Британија ќе ја поддржи Украина, каква и да е таа одлука.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com