17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Џонсон: Го осудивме убиството на Кашоги, повикуваме на истрага

Најчитани вести

Велика Британија го осуди убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и продолжува да бара целосна истрага за неговата смрт, изјави британскиот премиер Борис Џонсон.

Тој зборуваше на прес-конференција во Лондон, на која беше запрашан дали Велика Британија ќе ја прекине продажбата на оружје на Саудиска Арабија поради конфликтот и хуманитарната криза во Јемен, каде што саудиската коалиција се бори против јеменските бунтовници на страната на меѓународно признатата влада.

Џонсон истакна дека Велика Британија го почитува долгогодишниот пакет правила и конвенции за продажба на оружје.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com