Home » Џонсон во посета на Индија

Џонсон во посета на Индија

by Журнал.мк

Британскиот премиер Борис Џонсон пристигна во Индија во дипломатска мисија за да го убеди индискиот премиер Нарендра Моди да ги поддржи западните санкции против Русија.

Тие ќе разговараат и за голем број други стратешки партнерства.

– Посетата ќе ги продлабочи стратешките трговски, одбранбени и врските меѓу луѓето меѓу нашите две земји, рече Џонсон пред парламентот пред да замине од Лондон.

Индија одби отворено да ја осуди руската инвазија врз Украина поради нејзината зависност од увоз на руска енергија, земјоделски стоки и воена опрема.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More