18.8 C
Skopje
Saturday, April 1, 2023

Џин-тоник – корисен пијалок за лето

Најчитани вести

Литванските научници докажаа дека џинот е добар за здравјето и го забрзува согорувањето на калориите, пишува „Art Cuisine“.

Главната состојка на џинот се бобинките од смрека, поради што има корисни својства. Само 1 час по пиење коктел од џин-тоник, телото почнува да согорува калории благодарение на забрзаниот метаболизам.

Плодот е богат со антиоксиданти и делува како природен диуретик. Во чаша џин има само 67 калории брзо изгорени по стимулација на метаболизмот.

Тој е меѓу универзалните средства што се користат за отекување на желудникот. Исто така го намалува воспалението на артериите. Меѓутоа, најинтересно е дека овој пијалок го забрзува метаболизмот за 17%. Бобинките од смрека, исто така, се познат како природен лек за инфекции, кашлица, запек и проблеми со бубрезите. Антиоксидансите во него, исто така, помагаат да се пополнат брчките. Некои велат дека џинот може да помогне во борбата против ракот.

Сепак, за да не ги изгуби корисните својства, не треба да го мешате со тоник, кој содржи многу шеќери. Најдобро е да се напиете џин, разреден со диетален пијалок и да се добие уникатен вкус, а за покорисни својства, додадете рузмарин, босилек или парче краставица во коктелот.

Најнови вести