Home » Џинпинг: Кина е подготвена да работи за заедничка иднина со островските земји на Тихиот Океан

Џинпинг: Кина е подготвена да работи за заедничка иднина со островските земји на Тихиот Океан

by Журнал.мк

Кина секогаш ќе биде добар пријател на тихоокеанските островски нации, без разлика на промените на меѓународната ситуација, се вели во писмената изјава на претседателот Си Џинпинг лиферувана воочи средбата на министрите за надворешни работи на Кина и на земјите од регионот на Пацификот.

Пекинг е подготвен да работи со островските држави на Тихиот Океан на изградба на „заедница со заедничка иднина“, се посочува во соопштението на шефот на кинеската држава.

Лондонски „Гардијан“ објави дека се очекува министрите на состанокот да разговараат за предложениот сеопфатен договор на Кина за целиот регион.

Договорот предвидува и воспоставување зона за слободна трговија со регионот и обезбедување хуманитарна и помош за борба против Ковид-19. Покрај тоа, Пекинг нуди многу поблиски безбедносни врски, вклучително и учество и поддршка преку полициска обука и мерки за подобрување на кибер-безбедноста.

Според договорот, Кина ќе добие и поотворен пристап до природните ресурси на регионот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More