Home » Џафери: Неопходен е датум за преговори за Македонија без одлагање

Џафери: Неопходен е датум за преговори за Македонија без одлагање

by Журнал.мк

Неопходно е Европската унија без одлагање да го утврди датумот за одржување на првата меѓувладина конференција, со која ќе биде означен почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија и тоа е најдобро да се случи за време на француското претседавање со ЕУ, истакна денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери во обраќањето на 18-та Конференција на Јадранско-јонската иницијатива на тема „Европската интеграција: Западен Балкан, додадена вредност на Јадранско-Јонскиот регион и на Европската унија“, што се одржува во албанскиот главен град Тирана.

– Иако секоја држава индивидуално има своја стратегија и ги презема потребните чекори за заштита на својот територијален интегритет и суверенитет, сепак обврска на секоја држава одделно, исто така, е и одговорноста за стабилноста на регионот и неговата европска интеграција. За Република Северна Македонија, членството во НАТО значи да се биде дел од напорот за одржувањето на мирот и секако дека тоа што сме заедно и сплотени под тој заеднички чадор влева чувство на моќ и сигурност и во исто време има многу позитивно влијние и врз целиот регион, па и пошироко, рече Џафери.

За нас како држави аспиранти, посочи Џафери, е многу важно во рамките на Јадранско Јонската иницијатива да ја интензивираме и соработката помеѓу парламентите и парламентарните тела, околу нашите реформи и во исто време ќе можеме да ги артикулираме нашите интереси и прашања, а понекогаш можеби и дилеми, во Европскиот парламент, но и пред другите институции на Европската Унија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More