17.8 C
Skopje
Thursday, September 23, 2021

Ќе те запалиме: Закани за изведувачката на песната за евровизија на Кипар

Најчитани вести

Бурно претставување ….

Кипар оваа година на Евровизија е претставен од изведувачот Елена Цагрину со песната Ел Диабло. Сепак, некои бараат од Кипар да ја повлече песната поради, како што тврдат, сатанска конотација во текстот. Повик за повлекување на песната, побарала и Црквата.

Непознат маж е обвинет за закани и малтретирање откако упадна на теренот на кипарските јавни радио и телевизии во знак на протест затоа што, како што рече, за „богохулна“ песна што ќе ја претставува таа земја на Евровизија , пренесува АП.

Полицијата соопшти дека сведоци на инцидентот им соопштиле на истражителите дека човекот разговарал со вработените во кипарската радио-телевизија и тој рече дека е вознемирен што државната телевизија ја избрала песната Ел Диабло затоа што смета дека тоа е навреда за христијанството.

Според кипарската новинска агенција, здружението кое што го претставуваат теолози кои предаваат во средните училишта изразило гадење од песната и повика на повлекување затоа што „се залага за доживотна лојалност и љубов кон сатаната“.

Агенцијата исто така објави дека изведувачот добил телефонски повици во кои тие се заканувале дека ќе ја запалат поради песната.

Екстремно десничарската политичка партија ЕЛАМ издаде соопштение во кое се вели дека дури и ако текстот на песната е метафоричен, таа ги напаѓа и навредува христијаните на одреден начин.

Сепак, луѓето на социјалните мрежи ја бранат песната, изјавувајќи дека тоа зборува за љубовна врска, а оние што ја напаѓаат се нарекуваат религиозни екстремисти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com