-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Ќе се разгледа можноста македонските државјани да можат да прават ПЦР – тест на граница

Најчитани вести

Македонските државјани кои ќе се затекнат на граница од 1 септември натаму, а не се вацинирани или немаат ПЦР – тест ќе мора да одат во седумдневна изолација, но властите најавуваат дека би можело повторно да се разгледа оваа мерка.

Министерот за здравство денеска најави дека ќе се размисли за тоа дали може вакви тестови да се прават на самата граница при влез во државата. Меѓутоа тоа, како што рече, најмногу зависи од кадарот, бидејќи тие се ангажирани за вакцинацијата на граѓаните.

Одговарајќи на новинарско прашање, тој рече дека за ова министерството ќе излезе со дополнителен став.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com