4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Ќе расте инфлацијата во Македонија

Најчитани вести

Ќе расте инфлацијата во земјава. Од Народната банка велат дека растот на цените на енергенсите на светските берзи и на цената на електричната енергија сепак ќе ја зголемат инфлацијата во Македонија.

Ако со априлскиот циклус проектираа стапка на инфлација од 2,2 проценти, таа ќе бдие повисока. Дополнително ќе информираат колкава ќе биде инфлацијата.

Државите во опкружувањето и пошироко преземаат мерки поради енергетската криза.

Привремено укинување на ДДВ-то на струјата и гасот има во Данска, замрзнување на цени на прехранбени производи и на горивата во Хрватска, штедење на струја преку рестрикции во некои фабрики во Кина, а Германија размислува директно да го субвенционира греењето за сиромашните.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com