20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

ЌЕ ИМАМЕ ЦВЕТНА ПЛАНЕТА: Жена направила еколошка маска против Ковид, откако ќе завршите со употреба, засадете ја и почекајте да порасне

Најчитани вести

Принципот на иновативните средства за заштита е дека кога некое лице го користи, тој не го фрла во корпа, туку едноставно го засадува и чека додека не пораснат цвеќиња.

Носењето маска во моментов е една од најважните заштитни мерки што можеме да ги преземеме за да се заштитиме од ковидавирусот. Сепак, во исто време, маските и визирите генерираат огромна количина нов отпад. Холанѓанка затоа измислила маска од која растат цвеќиња

Не само модата може да биде еколошка, туку и заштитната опрема. Ова го докажува и жена од Холандија која излезе со иновативен алтернативен дизајн за заштитна маска. Маријана де Грот-Понс, графички дизајнер што живее и работи во Утрехт, создаде 100% биоразградлива маска направена од оризова хартија со цветни семиња

Принципот на иновативните средства за заштита е дека кога некое лице го користи, тој не го фрла во корпа, туку едноставно го засадува и чека додека не пораснат цвеќињата. Бидејќи ова е можеби најкупениот и во исто време најкорисниот заштитен уред, кој стана секојдневие во нашите животи, резултатот може само пријатно да изненади.

Креаторот на Instagram се претставува како Marie Bee Blooms, наведувајќи дека маските обезбедуваат заштита исто како и рачно изработените текстилни маски, но наместо да ги pere, едноставно ги засадува.

Овој вид маска има врвки направени од овчо волна, па за разлика од вештачките гумени ленти што обично се наоѓаат на нив, тоа е природен материјал како самата маска. Дури и мастилото што се користи за печатење на логото или лепилото што ги држи семето на место е органско.

Маријана на својата веб-страница вели: „Со недели, гледав сини маски за еднократна употреба расфрлани по улиците и тротоарите, па едно утро се разбудив со идејата да создадам биоразградлива заштита со цветни семиња. „Земјата, природата, пчелите и луѓето ќе бидат среќни“, рече таа.

До каде ќе оди нејзината маска и каде ќе се продава, сè уште е под знак прашалник. Сепак, самата Маријана во неодамнешниот пост на Instagram изјави дека се надева дека наскоро ќе започне со испорака низ целиот свет.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести