-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Њујорк ја легализира марихуаната

Најчитани вести

Конгресот на Њујорк усвои закон со кој се легализира употребата на марихуана.

Така, Њујорк стана 15. американска сојузна држава што ја легализира марихуаната за рекреативни цели. Законот беше усвоен со 40 гласа „за“ и 23 „против“.

Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо, изјави дека едвај чека да го потпише законот, пренесува „Ројтерс“.

„Њујорк низ годините беше прогресивен главен град на оваа држава и овој важен закон продолжува по тој пат“, истакна Куомо.

Администрацијата на демократскиот гувернер претходно процени дека легализацијата може да ѝ донесе на државата околу 350 милиони долари годишно.

Законот дозволува рекреативна продажба на марихуана на возрасни лица над 21 година и воспоставува постапка за издавање лиценци за доставување производи од канабис на клиенти.

Њујорчаните ќе можат да пораснат до шест растенија за лична употреба.

Законот ќе стапи на сила веднаш, но продажбата ќе започне за година ипол до две години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com