Home » Њујорк Тајмс: Америка и помогна на Украина да убие многу руски генерали преку разузнавањето

Њујорк Тајмс: Америка и помогна на Украина да убие многу руски генерали преку разузнавањето

by Журнал.мк

Соединетите Држави и дадоа на Украина разузнавачки информации кои им помогнаа на украинските сили да убијат многу руски генерали убиени во војната, објави Њујорк Тајмс, цитирајќи висок американски функционер.

Њујорк Тајмс пишува дека дел од тајните напори на администрацијата на Бајден биле да и обезбеди на Украина разузнавачки информации во реално време на бојното поле.

Вашингтон, наводно, и доставил на Украина детали за очекуваните движења на руските трупи и локацијата, како и други детали за мобилниот воен штаб на Русија, а Украина ја комбинирала таа помош со сопственото разузнавање за да изврши артилериски и други напади во кои биле убиени руски офицери .

Разузнавањето вклучува и очекувани движења на руските војници собрани од неодамнешните проценки на САД за тајниот план на Москва за борба во регионот Донбас во источна Украина, изјавија официјални лица.

Украинските власти соопштија дека убиле околу 12 руски генерали на бојното поле. Официјалните лица одбија да прецизираат колку генерали биле убиени како резултат на помошта од САД, објави Њујорк Тајмс.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More