0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Њујорк под вода, прогласена вонредна состојба

Најчитани вести

Во Њујорк е прогласена вонредна состојба поради обилните дождови кои предизвикаа поплави. Според Си-ен-ен невремето е последица на ураганот Ида.

Како што јавија американските медиуми, на сила е забрана за патување со возила низ патиштата, а речиси сите градски линии на метрото се прекинати.

„Вечерва сме сведоци на историско невреме со рекорден дожд, брутални поплави и опасни услови на патиштата. Никогаш не сум видел толку многу дожд да падне за толку кратко време“, напиша градоначалникот на Њујорк, Бил Де Бласио, на „Твитер“.

Тој ги повика луѓето да не излегуваат и да останат дома.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com