9.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Љупчо Николовски најави дека до крајот на годината ќе биде избран изведувачот за пругата Куманово-Крива Паланка

Најчитани вести

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, денеска најави дека до крајот на оваа година ќе се избере  изведувач за првите две фази за изградба на пругата Куманово–Бељаковци и Бељаковци-Крива Паланка. Тој рече дека според проектната документација во текот на март следната година почнува изградбата. „Следната година ќе се објави и тендер за избор на изведувач за третата фаза од Крива Паланка-Деве Баир“, рече Николовски.

„Конечно, после речиси 30 години, железничката пруга за поврзување на Северна Македонија и Бугарија станува реалност. Она што со децении беше само празно ветување, оваа Влада го претвори во конкретни, реални и најважно од сѐ – остварливи цели. 30 години се зборуваше ама ние, од СДСМ успеавме да го придвижиме и процесот за изградба на источниот дел на пругата на Коридорот 8, којшто е од стратешко значење на нашата дражава. Овој регион, североисточниот е вратата кон Европа“, рече Николовски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com