27.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

Љубителите на чоколадото се шокирани: Зарем вака изгледа пред обработката!? (ВИДЕО)

Најчитани вести

„Одлично, повеќе нема да јадам чоколадо, благодарам многу “ – е еден од згрозените коментари на видеото објавено на TikTok, кое открива како изгледа какаото, основната суровина за производство на омилениот десерт на луѓето

Видеото на TikTok споделено од Софија Роуз предизвика непријатност и ужас кај луѓето откако видоа како всушност изгледа плодот од какао.

Многумина од нас јаделе чоколадо уште до кога знаеме за себе, но всушност никогаш не сме виделе како изгледа плодот од какао.

Тоа сега се смени, благодарение на видеото кое стана вистински хит – но, се чини дека многумина претпочитаа да живеат во незнаење.

На видео на платформата TikTok, кое е прегледано над три милиони пати, Софија зема плод од какао, ги отстранува врвовите и ги пече.

Откако го следеа целиот процес, некои дури ветија дека повеќе нема да јадат чоколадо.

Што мислите за зрната какао?

На снимката, Софија вели: „Ова е прекрасно какао парче и ќе направиме печени зрна какао. Внатре има семиња кои имаат вкусно сладок бел слој.“

@sophiargreb

Roasted COCOA Nibs #chocolate #cocoapod #fyp #hersheys #stepbysteptutorial #valentinesday #inlove #feelgood

♬ Put Your Records On – Ritt Momney

Нејзината намера била да покаже како се прават мелени зрна какао, но за да стигне таму морала да го исече и исчисти какаото. Кога го стори тоа, таа покажа како изгледаат плодовите, а освен што беа средни и меки, луѓето беа шокирани што беа покриени со бела слуз – за што Софија тврди дека е многу слатка.

Но, оние што гледале, едноставно биле шокирани од тоа како изгледал плодот кога го отворила.

„Зошто мислев дека станува збор за некое непријатно морско суштество?“, Напиша еден, додека друг одговори „Мислев дека е некое чудно јајце“.

„Одлично, никогаш повеќе не јадам чоколадо, благодарам“, рече колега од TikTok.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести