Home » Јолевски со тужба против комисијата за спречување дискриминација, Ристовска бара отфрлање

Јолевски со тужба против комисијата за спречување дискриминација, Ристовска бара отфрлање

by Журнал.мк

Не само што не ја испочитува препораката и да ѝ упати извинување на колешката Ленче Ристовска, поранешниот претседател на Советот на јавни обвинители ја тужеше Комисијата за спречување комисија, и одново го повтори тврдењето од спорната седница кога се гласаше за унапредување на Ристовска, дека тој со зборовите „таа е на породилно отсуство“ не сторил дискриминација, а комисијата неосновно постапувала.

Напротив, Јолевски пред Урпавниот суд аргументираше дека изјавата е дадена во насока на поткрепа за работата на Ристоска како обвинителка, во периодот кога е на породилно отуство.

Мислењето на Комисијата за спречување дискриминација не е предмет на управни спорови и тужбата од Јолевски треба да биде отфрлена, смета засегната страна во постапката. Обвинителката Ленче Ристовка, смета дека изнесените изјави при нејзиниот избор одново се докажуваат и во оваа судска постапка.

Ристоска која беше обвинителка во СЈО, поднесе пријава против Советот на јавни обвинители со тврдење дека неправедно и без никаков основ ги игнорирало нејзините апликации за избор во Вишото јавно обвинителство.

Според одлуката на Комисијата, Советот на обвинители и нејзиниот претседател Антонио Јолевски имаа рок од 30 дена јавно да ѝ се извинат на обвинителката Ристоска за тежок облик на дискриминација кон неа.

Тоа не се случи, а како одогвор пристигна тужбата од Јолевски до Управниот суд против комисијата. Откако ја разгледа тужбата и ги сослуша засегнатите страни Управниот суд ќе донесе одлука на 4-ти јули.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More