Home » Јокиќ пресилен за Клиперси, Индијана ја запре Филаделфија, тепачка во Сан Франциско

Јокиќ пресилен за Клиперси, Индијана ја запре Филаделфија, тепачка во Сан Франциско

by Журнал.мк

Неколку интересни натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Денвер победи, Далас доживеа пораз, Индијана ја запре победничката серија на Филаделфија, а Минесота славеше седми пат во низа, откако имаше и „фрка“ на паркетот меѓу Томпсон и Мекданиелс, односно Грин и Гобер.

Денвер салвеа над ЛА Клиперс со 111:108. Нагетс ја забележаа деветтата победа во 11. натпревар сезонава, додека Клиперси го запишаа петтиот пораз по ред откако Џејмс Харден му се приклучи на овој тим.

Повторно блескаше Никола Јокиќ со 32 поени, 16 скока и девет асистенции. Пол Џорџ се истакна кај Клиперси со 35 поени, Харден уфрли 21, Каваи Ленард 15.

Далас запиша тежок пораз од Њу Орлеанс Пеликанс 101:131. Мечот го обележа лошата игра на Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг. Дончиќ постигна 16, а Ирвинг поен повеќе, но заедно погодија само 11 од 29 шута.

Минесота е во победничка серија. Повторно славеа во дуелот со Голден стејт Вориорс 104:101. Работата им беше олеснета бидејќи мечот го пропушти Стеф Кари.

Овојпат Карл-Ентони Таунс ја предводеше глутницата на „волците“ со 33 поени, Ентони Едвардс кој пред неколку дена го уништи Голден Стејт додаде 20 поени. Инаку, мечот го одбележа тежок инцидент, прво се вклучија Клеј Томпсон и Мекданиелс, па почна тепачка, Дрејмонд Грин за гуша го фати Гобер, на крајот сите беа исклучени.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More