Home » Јапонски милијардер го откажа патувањето околу Месечината поради неизвесност

Јапонски милијардер го откажа патувањето околу Месечината поради неизвесност

by Журнал.мк

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава го откажа планираниот лет околу Месечината со вселенското летало SpaceX поради неизвесноста поради бавниот развој на технологијата.

Уште во 2018 година, Маезава ги објави своите планови за вселенско патување околу Месечината, па дури и купи седишта за осуммина од неговите придружници.

Во 2022 година го планираше неговото второ патување во вселената.

Тој имаше за цел патување до Месечината и во 2023 година, цел што повеќето вселенски набљудувачи ја сметаа за преоптимистичка со оглед на напредокот на проектот за мегаракетен вселенски брод на SpaceEx. Тоа би бил првиот приватен лет околу Месечината.

Во соопштението на организаторот објавено на неговата веб-страница се вели дека проектот станал „неостварлив“, а самиот Маезава на социјалната мрежа Х напиша дека „не можам да планирам за иднината во оваа ситуација и се чувствувам ужасно бидејќи членовите на екипажот чекаат подолго, па донесов тешка одлука да го откажам целиот проект“.

Тој рече дека потпишал договор со SpaceEks во 2018 година, под претпоставка дека лансирањето ќе биде можно до крајот на 2023 година.

Два пробни лета на ракетата SpaceX минатата година завршија со експлозии неколку минути по полетувањето. Во третиот тест во март, леталото беше изгубено додека се спушташе назад кон Земјата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More