Home » Јапонија започна со прецизно слетување на вселенско летала на Месечината

Јапонија започна со прецизно слетување на вселенско летала на Месечината

by Журнал

Јапонија му даде зелено светло на своето вселенско летало (SLIM) да изврши „прецизно“ слетување на Месечината денеска, со што стана петта земја во светот што го посети Земјиниот сателит.

SLIM достигна височина од 15 километри над површината на Месечината, каде што ќе започне автономно 20-минутно спуштање од полноќ во сабота (15:00 часот по Гринич петок,), соопшти Јапонската агенција за воздушно истражување (JAKSA).

Наречен „лунарен снајперист“, SLIM ќе се обиде да слета во област од 100 метри околу својата цел, значително потесна област за слетување од конвенционалната прецизност од неколку километри.

Успешното прецизно слетување на SLIM, според професорот од Универзитетот Рицумејкан, Казуто Саики, кој ја развил блиската инфрацрвена камера на SLIM за да ги анализира лунарните карпи по слетувањето, ќе и помогне на Јапонија да ја задржи својата напредна технологија на многу високо ниво во светот.

SLIM е опремен со две мали автономни сонди, „лунарните екскурзивни возила“ LEV-1 и LEV-2, кои ќе бидат пуштени непосредно пред слетувањето за да го снимаат слетувањето на SLIM на површината на Месечината.

Возилото LEV-1 е со големина на микробранова печка и е опремено со антена и камера, додека роверот во форма на топка LEV-2 е опремен со две камери, развиени од JAKSA заедно со Sony, производителот на играчки Томи и Универзитетот Дошиша.

JAXA ќе емитува директен пренос од слетувањето на својот канал на YouTube, а љубителите на вселената ќе можат да го гледаат историскиот момент на голем екран во кампусот на агенцијата Сагамихара југозападно од Токио.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More