27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Јунајтед со четири гола за 11 минути против АЗ Алкмар

Најчитани вести

Манчестер Јунајтед на категоричен начин го освои првото место во својата група „Л“ во Лига Европа.

„Црвените ѓаволи“ го совладаа АЗ Алкмар со 4:0 на својот „Олд Трафорд“ и со тоа си загарантираа дека ќе завршат на врвот.

Британците избувнаа со четири гола за 11 минути во второто полувреме и ја запечатија победата. Ешли Јанг отвори во 53. минута, потоа Мејсон Гринвуд се запиша во 58. минута, Хуан Мата го направи резултатот 3:0 во 62-та минута од пенал, а повторно Гринвуд го запиша четвртиот гол за својата екипа во 64-тата минута.

Добра вест за Холанѓаните беше дека поразот не беше погубен за нив и тие се квалификуваа за шеснаесетфиналето како второпласиран тим.

Резултати од Лига Европа:

Група А:

АПОЕЛ Никозија – Севиља 1:0
Карабак – Дуделанж 1:1

Група Б:

Динамо Киев – Лугано 1:1
ФК Копенхаген – Малме 0:1

Група Ц:

Базел – Трабзонспор 2:0
Хетафе – Краснодар 3:0

Група Д:

ЛАСК – Спортинг Лисабон 3:0
ПСВ Ајндховен – Розенборг 1:1

Група Е:

ЦФР Клуж – Селтик 2:0
Рен – Лацио 2:0

Група Ф:

Ајнтрахт Франкфурт – Виторија Гимараеш 2:3
Стандард Лиеж – Арсенал 2:2

Група Г:

Ренџерс – Јанг Бојс 1:1
Порто – Феенорд 3:2

Група Х:
Еспањол – ЦСКА Москва 0:1
Лудогорец – Ференцварош 1:1

Група И:
Гент – Олександрија 2:1
Волфсбург – Сент Етјен 1:0

Група Ј
Борусија Менхенгладбах – Истанбул Башакшекир 1:2
Рома – Волфсбергер 2:2

Група К:
Слован Братислава – Брага 2:4
Вулверхемптон – Бешикташ 4:0

Група Л:
Манчестер Јунајтед – АЗ Алкмар 4:0
Партизан Београд – ФЦ Астана 4:1

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com