21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Јужнокорејски противпожарен хеликоптер во кој патувале седум лица се урнал во морето

Најчитани вести

Јужнокорејски противпожарен хеликоптер во кој патувале седум лица се урнал во морето кај островот Докдо, изјави претставник на противпожарната служба.

Британските медиуми пренесуваат дека јужнокорејската крајбрежна стража и приватни бродови го пребаруваат брегот каде паднал хеликоптерот во потрага по евентуално преживеани, а министерството за одбрана испратило бродови, авиони и нуркачи да помогнат во спасувањето.

Хеликоптерот превезувал еден пациент до болница на јужнокорејскиот брег. Се урнал набрзо по полетувањето од островот Докдо.

Островот е еден од малите острови врз кои претензии покажуваат и Јужна Кореја и Јапонија, но областа ја контролира Сеул со малубројна крајбрежна стража.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com