Home » Јужноамериканските лидери на средба за спас на амазонската прашума

Јужноамериканските лидери на средба за спас на амазонската прашума

by Журнал.мк

Шефовите на земјите од Амазон се состануваат за да ја спасат најголемата прашума во светот. Јужноамерикански лидери, во Белем, град на реката Амазонија, се очекува да усвојат планови за запирање на уништувањето на шумите.

Средбата ќе резултира со заедничка декларација во која ќе бидат изнесени „инструкции“ за спроведување нови цели и нови задачи за заштита на прашумите. Амазон или „белите дробови на светот“, е дом на околу десет проценти од биолошката разновидност, 50 милиони луѓе и стотици милијарди дрвја.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More