21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Јужна Кореја: 26 лица лица повредени во тајфун, над 27 илјади домаќинства останаа без струја

Најчитани вести

Најмалку 26 лица се повредени во тајфун што ги погоди јужните делови на Јужна Кореја, соопштија официјални лиц. Над 27 илјади домаќинства останаа без струја.

Тајфунот „Тапа“ претходно погоди делови од јужните острови на Јапонија, при што обилните дождови предизвикаа поплави. Тајфунот е проследен со поројни врнежи од дожд и силен ветер. Поплавени се улици, оштетени се домови, а околу 250 летови се откажани на 11 аеродроми во Јужна Кореја.

Се очекува тајфунот да донесе големи врнежи од дожд во крајбрежните градови на Северна Кореја, но нема да предизвика штета.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com