4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Јовески за притворот на Боки 13: Обвинителството се грижи за здравјето на притворените

Најчитани вести

Откако „Слободен печат“ објави дека на Бојан Јовановски, во јавноста познат како Боки 13, му откажа левиот бубрег и тој бара затворскиот притвор да му биде заменет со домашен, шефот на републичкото обвинителство Љубомир Јовески изјави дека тоа не е основ за укинување на притвор, но ОЈО се грижи за здравјето на обвинетите.

– Здравствената состојба не е основ за укинување на притвор, но исто така ние мора да водиме сметка за здравјето на обвинетите лица, зависи какви барања ќе има од притвореното лице, обвинителството ќе даде соодветно мислење, а судот одлука – изјави Јовески.

Ј

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести