10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Ја препорачуваат и шпанските доктори: Комбинација од 2 состојки идеална против болестите

Најчитани вести

Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лечењето на многу болести, а во комбинација со циметот станува „смртоносно оружје“ против вирусите, високиот холестерол и зголеменото ниво на шеќер.

Научниците потврдија дека медот е ефикасен во лечењето на многубројните болести, а во комбинација со циметот е навистина поефикасен.

Еве за што е добра таа комбинација:

Срцеви болести

Направете паста од мед и цимет во прав. Намачкајте ја на леб – наместо мармалад, може да ја консумирате редовно за доручек. Тоа ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи срцев удар.

Артритис

Во чаша топла вода помешајте две големи лажици мед и една лажица цимет во прав. Пијте го напитокот наутро и навечер. Редовното консумирање на овој напиток може да помогне и во лечењето на хроничниот артритис.

Инфекција на жолчката

Во чаша млака вода помешајте две лажици цимет во прав со една лажица мед. Пијте го тоа секој ден, а напитокот ќе ги уништи микробите во жолчката.

Холестерол

Измешајте две големи лажици мед и три кесички цимет во голема чаша чај. Кога ќе го испиете тоа нивото на холестерол ќе се намали за 10 отсто во рок од два часа.

Настинка

Доколку сте настинати, консумирајте една голема лажица мед со една четвртина лажица цимет.

Болка во желудникот

Медот во комбинација со циметот ќе ја ублажи болката во желудникот. Консумирајте го тоа редовно за да спречите настанување на чир на желудник.

Грип

Шпанските доктори откриле дека медот содржи природни состојки кои што ги убиваат вирусите и штитат од грип.

Слабеење

Сварете една лажица мед и цимет во една чаша вода. Пијте го тоа секое утро на празен желудник – половина час пред доручекот. Доколку редовно го  консумирате, ќе ви помогне да ослабнете.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести