7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Јапонски ловци придружувале руски бомбардери на планиран лет над Тихиот Океан

Најчитани вести

Руското Министерство за одбрана соопшти во четвртокот дека руски бомбардери „ту-95 МС“ таргетирале јапонски ловци во одредени фази од планираниот лет над Тихиот Океан, пренесува „Спутник“.

„Два стратешки бомбардера ‘ту-95 МС’ на руските воздухопловни сили спроведоа планиран лет над неутралните води на Јапонското Море, Источното Кинеско Море, Јужното Кинеско Море и западниот дел на Тихиот Океан. Во одредени фази на рутата руските авиони беа засенети од јапонски ловци ‘Ф-2’ и ‘Ф-15’“, се вели во соопштението на Министерството додавајќи дека летот траел повеќе од 14 часа.

Министерството истакна дека летот бил спроведен во целосна согласност со меѓународното право и правилата за користење на воздушниот простор над неутралните води, без нелегално преминување на границите на јапонскиот воздушен простор.

Претходно истиот ден, јапонското Министерство за одбрана тврдеше за НХК дека руски бомбадери двапати во четвртокот нелегално влегле во националниот воздушен простор на Јапонија. НХК во четвртокот објави дека ловците на Јапонските сили за самоодбрана тргнале во придружба на руските авиони, кои наводно влегле во јапонскиот воздушен простор.

Инцидентот се случил во близина на Окинава и островот Хачиџо-Џима во јужниот дел на Јапонија, објави новинската агенција „Кјодо“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести