1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Јапонските компании им забрануваат на жените да носат очила, изгледале ладно

Најчитани вести

Носењето очила на работа стана емотивно прашање во Јапонија. Според некои извештаи во медиумите, некои компании во Јапонија им забраниле на своите работнички да носат очила затоа што изгледаат ладно со нив. Одлуката предизвика многу критики.

Неколку јапонски медиуми објавија дека некои компании донеле одлука да забранат очила за жени работници од разни причини. Меѓу нив е дека, на пример, асистентките за продажба, кога ги носат, изгледаат прилично ладно.

Телевизиската станица „Нипон“ и „Бизнис-инсајдер“ се меѓу првите што известуваат за ова прашање. Причините за таквата одлука се движат од безбедносните, на пример, кај работничките во воздухопловната индустрија или кај жените што работат со шминка.

„Причините зошто жените не треба да носат очила навистина немаат смисла. Сè е поради полот, прилично е дискриминаторски“, вели Кумико Немото, професор по социологија на Универзитетот „Кјото“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести