18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Јапонска терапија со вода која лекува многу болести: Светски хит за губење на тежината и поздрав живот

Најчитани вести

Пробајте, нема несакан ефект.

Во Јапонија е традиција да се пие вода по будењето. Бројни тестови ги потврдија придобивките од оваа традиција. Докажано е дека повеќето болести се предизвикани од недостаток на вода во организмот.

Водата е универзален растворувач и главна компонента на метаболизмот: сите минерали и микроелементи растворени во вода се апсорбираат во крвотокот и продираат од клетка до клетка. Недостаток на вода предизвикува проблеми со метаболизмот, што доведува до разни болести.

Јапонското медицинско друштво ја призна оваа терапија како успешна во третманот на хронични, тешки болести, но исто така и болести на модерната ера:

Ги лечи следниве болести:

Главоболка, болки во телото, срцеви заболувања, артритис, епилепсија, дебелина, запек, астма, туберкулоза, менингитис, болести на бубрезите и мочниот меур, гастритис, дијареја, хемороиди, болести на очите, матка, менструални нарушувања, ENT болести.

Терапија со вода. Метод на лекување:

– Наутро, веднаш штом ќе се разбудите, пред да ги миете забите, испијте 4 чаши млака вода од 160 ml.

– Измијте ги забите, измијте се, но не јадете и не пиете ништо во рок од 45 минути.

– По 45 минути можете да појадувате

– Не консумирајте никаква храна и вода во рок од 2 часа по појадокот, ручекот и вечерата.

Постарите луѓе, луѓето со ослабен имунитет или оние кои не можат да пијат 4 чаши вода одеднаш, можат да започнат со помало количество вода и постепено да зголемуваат до 4 чаши.

Јапонското медицинско здружение тврди дека овој третман го лечи телото и промовира здрав начин на живот и препорачува терапијата со вода да стане наша секојдневна рутина. Тие велат: „Пијте вода на празен стомак и ќе ги почувствувате првите резултати по само 7 дена. Останете здрави и активни “. Тоа е целата поента.

Инаку, препорачаната количина на внес на вода во текот на денот е 30 ml по килограм тежина.

Овој јапонски метод на третман нема несакани ефекти, но на почетокот на третманот, можеби ќе треба почесто да одите во тоалет.

Совет плус. Сите знаеме колку е пријатно да се пие еден час ладна вода после топол оброк. Но, студената вода прави масна храна што ја консумирате тешко, што го забавува варењето на храната во стомакот. Овој „талог“ ја започнува реакцијата со киселина во желудникот, се распаѓа и се апсорбира во цревата побрзо од цврстата храна. Тоа ги натрупува цревата, и многу брзо доведува до зголемување на телесната тежина, а потоа и други сериозни болести, дури и рак. Ако не можете без вода, најдобро е да пиете чаша топла вода после јадење.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com