14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Јапонија ја проширува листата на санкционирани, додадоа уште 25 Руси

Најчитани вести

Јапонија ќе го замрзне имотот на уште 25 руски државјани и ќе го забрани извозот во 81 руска организација, соопшти Министерството за финансии на Јапонија.

Така, вкупниот број на санкционирани Руси се искачи на 101.

Меѓу 25-те сега санкционирани се Игор Шувалов, поранешен вицепремиер на Русија и претседател на голема државна банка и пет роднини на олигархот Сергеј Чемезов.

Министерството исто така објави дека забранува извоз на луксузни стоки за Русите.

Токио претстави низа мерки против Москва во последните недели. Последните санкции доаѓаат откако јапонскиот премиер Фумио Кишида вети дека ќе покаже поголема поддршка за Украина на самитот на Г7 во Брисел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com