1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Јапонија од лето ќе почне да издава ковид пасоши

Најчитани вести

Јапонските власти планираат ова лето да почнат со издавање сертификати за вакцинација против Ковид-19, објави весникот Никеи. Во првата фаза, таквите пасоши ќе бидат издадени на граѓани кои често патуваат во странство.

Според весникот високи јапонски службеници во моментов користат сертификати кога патуваат во други земји, бидејќи САД и европските земји се повеќе бараат информации за статусот на вакцинација. Системот за пасоши за вакцинација во Јапонија го развива тим специјалисти под надзор на генералниот секретар на Владата, Катсунобу Като.

Се очекува до крајот на годината да бидат изработени дигитални пасоши за вакцинација врз принципот на мобилни апликации.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести