18.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Јапонија го обнови комерцијалниот лов на китови, светот го осудува

Најчитани вести

Во Јапонија, по 31 година, комерцијалниот лов на китови денес повторно е дозволен.

Првите бродови утринава испловија во првиот комерцијален лов по повеќе од три децении, предизвикувајќи осуда низ целиот свет и вознемиреност за судбината на китовите.

Во декември Јапонија одлучи да се повлече од Меѓународната комисија за лов на китови, како резултат на долгогодишната кампања на јапонската индустрија и премиерот Шинзо Абе, според „Ројтерс“.

Сачико Сакаи од пристаништето Куширо, каде што се одржа церемонијата по повод почетокот на ловот, вели дека китовите се дел од јапонската култура на исхрана и дека јадела месо од кит уште како дете.

Јапонците всушност не консумираат многу китови. Нивното месо сочинува само околу 0,1 процент од консумираното месо годишно, што значи дека просечните Јапонци во текот на годината јадат околу 40 до 50 грама месо од кит.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com