17.8 C
Skopje
Sunday, March 26, 2023

Јанушев: Снимките што излегоа во медиумите се доволна причина Јанева наместо на плажа да биде во притвор

Најчитани вести

Зоран Заев има милион причини за нелагодност. Ништо ама апсолутно ништо нема да биде во ред сè додека Заев и октоподот владеат во Македонија. Со Заев и октоподот на СДСМ правдата е мисловна именка. Сè додека Јанева е на слобода, а не во притвор и додека русковска-обвинителството ги крие вистинските организатори од врвот на власта, граѓаните ќе бидат ограбувани, а рекетарите ќе се шетаат со Луј Витон торби полни со милиони евра, обвини генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

„Катица Јанева може да се заканува колку што сака, но слушнавме како таа лично ветува дека сè она што Боки 13 го зборува се остварува. Јанева лично дава ветување за прекинување истраги. Снимките што излегоа во медиумите се доволна причина Јанева наместо на плажа да биде во притвор. Дополнително обвинителката Стефанова денеска во изјава за медиуми потврди дека ѝ било наложено токму од Јанева да ги затвори предметите, за осомничените да не одат во затвор.

По ваквите снимки и изјави, потребно е итна акција од страна на ЈО, но и одговорност за досегашното неделување и потенцијално прикривање.

Русковска со своето неделување ѝ овозможи на Јанева период за прикривање и уништување докази. Русковска мора да одговара за пропустите во истрагата. Вилма Русковска нема кредибилитет да го води овој случај. Потребно е случајот „Рекет“ да биде преземен од друг кредибилен јавен обвинител и да биде проширена истрагата. Веднаш да се определи мерка притвор за Јанева и да се испита колку предмети на СЈО биле користени за рекетирање.

Рекет од вакви размери не може да се случи без знаење на врвот од власта. Зоран Заев мора да понесе одговорност. Власта треба да одговори и каква е замешаноста на Радмила Шекеринска, која се споменува во видеото, и дали таа знаеле или можеби и учествувала во милионскиот рекет.

Се наметнува и прашањето дали и други лица од власта биле во релација со Боки 13 и која била нивната улога.
Одговорност мора да има. Сите ќе одговараат! Сите кои се огрешиле пред законите ќе одговараат, и извршители, и нарачатели, и оние кои ги штитат!
Одговорност ќе има, и тоа бескомпромисно, неселективно!

Зоран Заев и владата мора да дадат оставка. Заев не смее да остане премиер, со него на чело на државата ниту правда ќе има, ниту правна разрешница. Потребни се итни и неодложни предвремени парламентарни избори“, порача Јанушев.

Најнови вести