Home Занимливости Јадењето доцна навечер директно да влијае на вашиот организам

Јадењето доцна навечер директно да влијае на вашиот организам

by Журнал.мк

Јадењето доцна навечер може директно да влијае на тоа колку калории согоруваме, колку сме гладни и како нашето тело складира масти, открија истражувачите.

Научниците претходно се согласија дека постои врска помеѓу времето кога го јадете последниот оброк во денот и зголемувањето на телесната тежина, а новото истражување даде дополнително појаснување.

Шеснаесет учесници со индекс на телесна маса во опсегот на гојазност биле подложени на два шестдневни теста за време на кои нивните навики за јадење и спиење биле строго контролирани.

Во текот на едниот, јаделе три оброци дневно – појадок во 9 часот, ручек во 13 часот и вечера во 18 часот. Во вториот распоред, времето беше поместено за неколку часа, па појадокот беше во 13 часот, ручекот во 18 часот и вечерата во 21 часот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More