Home » Ѓорѓиевски: Држава останува без операциони сали, некој за ова треба кривично да одговара, зошто пациентите ќе го плати со живот

Ѓорѓиевски: Држава останува без операциони сали, некој за ова треба кривично да одговара, зошто пациентите ќе го плати со живот

by Журнал.мк

Душко Ѓорѓиевски од Здружението на бубрежно болни “Нефрон“ во емисијата 24 анализа рече дека пациентите можеби имаат одредени информации кои се шпекулации или изговори и одбрана.

– Секае во светот за ваков проблем не се разговара, туку се решава. Министерот кажа се, но кажа зошто се случило, туку чекале резултати од Германија. Некој не си ја врши работата и ние како пациенти тоа го чувствуваме. Неможноста во онака лошото здравство, кој хаос е кај пациентите. Пациентот не треба да го знае проблемот, тие проблеми се превенираат и решаваат. Една држава останува без операциони сали и за некој ова треба кривично да одговара, зошто некој пациент ќе плати со живот. – рече Ѓорѓиевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More