Home » Ѓорѓиевски ја поништи одлуката за изградба на 12 згради во Црниче

Ѓорѓиевски ја поништи одлуката за изградба на 12 згради во Црниче

by Журнал.мк

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, ја поништи одлуката која неговиот претходник ја предвидуваше, изградба на 12 габаритни згради во населба Црниче, соопштија денеска од Општината.

– Ја стопиравме иницијативата за измена на ДУП реон Ј, градска четврт Ј20, блок Ј20.03, со која во времето на мојот претходник, се предвидуваше изградба на 12 згради. Како што ветив и ги исполнив своите ветувања за Расадник, како што ја донесовме и целосно ја спроведуваме одлуката за забрана за изградба на станбени објекти со повеќе од 4 станбени единици во Пржино и Црниче, од денес е во сила и оваа одлука и наместо гигантски зданија, на посочената локација во Црниче, на сопственикот ќе му биде дозволена само реконструкција на објектот, старата печатница и тоа во постоечкиот габарит, вели Ѓорѓиевски во соопштението на Кисела Вода.

Како што стои во соопштението, ќе останат скалите кои со измената на ДУП-от требаше да бидат отстранети и тие ќе бидат надополнети со пропратна опрема.

– Одговорно тврдам дека нови одобренија за изградба на згради во Пржино и Црниче нема да има, како што е зацртано во мојата одлука, која што е поддржана и од страна на Советот на општината, а и од сите жители од овој дел на градот. Во Пржино и Црниче ќе можат да се градат само куќи, кои што можат да имаат максимум 4 станбени единици. Времето во кое што под маската на А1 – куќи се градеа габаритни згради е завршено, вели Ѓорѓиевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More