Home » Ѓукановиќ: Црна Гора е со вас, заедно во преговорите до членство во ЕУ

Ѓукановиќ: Црна Гора е со вас, заедно во преговорите до членство во ЕУ

by Журнал.мк

ретседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, повика на лидерство и храбри одлуки за заедничка иднина на Црна Гора и Северна Македонија во Европската Унија.

„Со лидерство и храбри одлуки, за македонска и наша, заедничка иднина во ЕУ. Црна Гора е со вас. Заедно во преговорите до членство во европското семејство“,

напиша Ѓукановиќ на твитер, споделувајќи и видео од денешната посета на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во Скопје.

Денеска Мишел од Скопје порача дека Македонските имаат историска шанса да кажат „да“ за францускиот предлог за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ. Ако кажете „да“, рече претседателот на Европскиот совет, тогаш првата меѓувладина конференција ќе се организира во следните неколку дена, по што ќе следат наредните чекори односно ќе започне скрининг процесот и наши преговарачки тимови ќе бидат повикано во Брисел.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More