2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Ѓукановиќ ги изгуби изборите во неговиот роден град

Најчитани вести

Според обработени 100 проценти од гласовите од локалните избори во Никшиќ, Европскиот тим за Никшиќ освои 40 проценти од гласовите или 18 мандати, За иднината на Никшиќ 25,9 проценти од гласовите или 11 мандати, Мирот е нашата нација 23,20 процент и 10 мандати, Црно на бело еден, Народно движење еден мандат, а Демократската партија на социјалистите не освои доволно гласови.

Иако ДПС освои најголем број гласови поединечно, владата во родниот град на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ќе ја формира спротивниот табор.

Тоа, исто така, значи дека владата на ДПС во тој град конечно ќе падне по неколку години.

Европскиот тим за Никшиќ е подготвен за секаков вид договори и пост-коалициски аранжмани засновани врз европски вредности, рекоа од таа коалиција, наведувајќи дека со над 40% освоени гласови, тие се убедливи победници на изборите што се одржаа вчера.

Носителот на листата, Сања Дамјановиќ, рече дека Европскиот тим за Никшиќ освоил над 40 проценти од гласовите и дека, како што рече, тие ќе најдат партнер и ќе успеат да ја спроведат својата супериорна програма.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com