-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Ѓукановиќ: Будењето ретроградни идеи ја загрозува стабилноста на Црна Гора и на Балканот

Најчитани вести

Во регионот има силни размислувања за одредени глобални политички нарушувања што доведоа до повторно будење на некои ретроградни политички идеи, главно инспирирани од рекомпонирањето на границите на Западен Балкан, рече црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во Њујорк по неформалната работна вечера со лидерите на Западен Балкан, чиј домаќин беше високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел.

Ѓукановиќ рече дека е задоволен што Генералното собрание на ОН се одржува во традиционален формат по едногодишна пауза предизвикана од коронавирусот.

– Тоа убедливо сведочи дека целокупниот живот, дури и политички, полека се нормализира, дека светот ќе се справи со коронавирусот и дека мултилатерализмот е жив, рече Ѓукановиќ.

Тој смета дека тоа е многу важно, имајќи ја предвид природата на проблемите на глобалната политичка и општествена сцена.

– Ова се проблеми што не можат да се решат со национални формули, тие бараат акција на сите и затоа мултилатерализмот е многу важен, со центар токму во ОН, рече Ѓукановиќ.

Според него, Генералното собрание било инспирација за високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност да ги собере лидерите на Западен Балкан и уште еднаш да разговара за „нашите проблеми и нашата европска перспектива“.

– Ја искористив можноста да ги запознам со најактуелните политички и општествени настани во Црна Гора, да потсетам на напорите што ги направи државата во претходните години и децении за градење граѓански профил, градење и развивање мултиетничка демократија и трасирање и освојување значајни акции на патот кон европската интеграција, рече Ѓукановиќ.

Тој нагласи дека ги информирал лидерите со проблемите со кои се соочува Црна Гора, имајќи предвид дека во регионот се чувствуваат „силни рефлексии на одредени глобални политички нарушувања“.

– Овие глобални политички нарушувања доведоа до повторно будење на некои ретроградни политички идеи, главно инспирирани од рекомпонирањето на границите на Западен Балкан и создавање услови за формирање зголемени држави кои се национално и верски хомогени, рече Ѓукановиќ.

Тој додаде дека тоа го смета за „ретроградно и апсолутно катастрофално“.

– Посочив дека ова е нешто што не само што го загрозува граѓанскиот, секуларниот и проевропскиот профил на Црна Гора, туку ја загрозува и стабилноста на Балканот, со што се загрозува европската стабилност и се фокусира на натамошниот просперитет и конкурентноста на Европа како наш заеднички дом, Рече Ѓукановиќ.

Тој најави дека наредните денови во Њујорк ќе има повеќе билатерални разговори на оваа тема, кои би можеле да придонесат за пореална и попредвидлива европска перспектива и на Црна Гора и на регионот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com