21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Ѓорчев: Дали и кој од врвот на власта му јавил на Боки 13 за истрагата ?

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и министерот за здравство, Венко Филипче денеска во Владата остварија средба со пензионерите од скопскиот регион.

Интегрален текст од прес конференција на Владимир Ѓорчев, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

„Оваа прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ е посветена на скандалот и случајот „Рекет“ поврзан со милиони и милиони евра изнуда, случај којшто ја интересира македонската јавност и случај кој има огромен број на неодговорени прашања.

Овие неколку прашања кои треба да ги одговори Зоран Заев, министерите на Заев, и прашања коишто треба да ги одговорат најблиските соработници на Зоран Заев.

Вчера во дел од македонската јавност видовме информации за сведочењето на Зоран Милески – Кичеец. Прашањето е дали навистина тие зборови се зборови коишто ги кажал Зоран Милески – Кичеец? За овие зборови чекаме потврда дека тоа е од судењето на Кичеец.

Прашањето е дали е ова веродостојно сведочење и дали се ова зборовите на Зоран Милески? Па по тоа дали и кој од врвот на власта на Зоран Заев му доставил податоци на Бојан Јовановски во врска со истрагата на МВР, дека тој е всушност осомничено лице?

Кој му доставил информации на Бојан Јовановски дека има истрага против него?

Ако е навистина така, тогаш се наметнуваат и други прашања, дали и колку пати Зоран Заев се среќавал со Бојан Јовановски и Зоран Милевски?

Дали, кога и колку пати еден куп министри се среќавале со Бојан Јовановски ?

Ова се важни прашања кои што се наметнуваат, прашања за кои македонската јавност со право чека одговори?

Ако ова е веродостоен извадок од сведочењето на Зоран Милески, тогаш Зоран Заев и неговите министри треба да одговорат на сите овие прашања.“

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com