Home » Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон: Одлично е да се биде дел од новата генерација

Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон: Одлично е да се биде дел од новата генерација

by Lina Muslija

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во петтото последователно финале на Вимблдон, откако за два часа и 47 минути го совлада Италијанецот Јаник Синер со 3:0 (6:3, 6:4, 7:6).

„ Полуфиналните натпревари секогаш се преполни, така беше и сега. Три тешки сета, можеби конечниот резултат не го кажува тоа. Беше многу неизвесно, особено третиот сет, можеше да му оди во прилог. Тој постави поени, промаши неколку шутеви и ми дозволи да победам во тајбрејкот. Синер докажа зошто е еден од најдобрите играчи во светот и предводник на новата генерација“,  изјави Новак Ѓоковиќ, а потоа ги насмеа сите присутни.

„Одлично е да се биде дел од новата генерација, ми се допаѓа “, додаде со насмевка српскиот тенисер.

Ѓоковиќ многупати потенцираше дека по него доаѓа „новата генерација“, но досега никој не успеа да му го загрози местото на турнејата.

„ Ова е индивидуален спорт, треба да верувате во себе, да бидете во најдобра состојба пред да излезете на теренот. Не гледам на возраста како на нешто што одлучува за исходот. Триесет и шеста е новата дваесет и шеста, имам многу мотивација, го сакам тенисот, овој спорт ми даде толку многу, ќе се трудам да му возвратам на тенисот колку што можам“, изјави  Ѓоковиќ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More