25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Штрајк во школите во Хрватска до исполнување на нивните барања

Најчитани вести

Синдикатите за образование ќе штрајкуваат денеска во основните и средните училишта низ цела Хрватска.

Штрајкот ќе продолжи се додека не се исполнат нивните барања, вели генералниот секретар на Независниот синдикат на вработени во средните училишта Нијаз Кариќ.

Лидерите на синдикатите денеска ќе ги претстават резултатите од синдикалниот референдум меѓу членовите и штрајкувачите на прес-конференција.

Според податоците што ги презентираа минатата недела, понудата на владата беше одбиена со повеќе од 95 проценти од гласовите.

Најновата понуда на владата нуди зголемување на основата за плата за 6,12 проценти следната година, изработка на анализа за плати во јавниот сектор, која исто така вклучува и коефициенти, и договор за додаток на плата од два процента, доколку владата не измени регулатива за коефициент до 30 јуни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com