Home » Штрајк во Грција – работниците протестираат против поскапувањето и намалувањето на приходите

Штрајк во Грција – работниците протестираат против поскапувањето и намалувањето на приходите

by Журнал.мк

Грчките работници денеска почнаа целодневен штрајк ширум земјата, како што велат, поради продлабочувањето на кризата, растот на цените, намалените приходи, нарушувањето на траектниот сообраќај, државните училишта и болници.

Двата најголеми грчки синдикати, кои претставуваат околу 2,5 милиони работници од јавниот и приватниот сектор, повикаа на генерален штрајк кој се очекува да кулминира со протест во центарот на Атина.

Грција излезе од десетгодишната финансиска криза во 2018 година, за да може две години подоцна вирусот корона да престане да патува низ светот, што ја оштети и виталната туристичка индустрија во таа земја.

Зголемените цени на енергијата, влошени со санкциите против Русија поради инвазијата на Украина, сега дополнително ги загрозија работните стандарди.

Поради растот на цените на енергијата, становите и транспортот, годишната потрошувачка инфлација во Грција во февруари порасна на 7,2 отсто, што е највисоко ниво во последните 25 години.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More