10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Што треба да знаеме за розацеа ?

Најчитани вести

Успехот на третманот е индивидуален и зависи од причините за појава на розацеа и индивидуалните реакции на преземените третмани

Розацеа е промена на кожата на лицето, што се манифестира со црвенило на образите, со проширувањето на малите крвни садови, а понекогаш и појавата на мали до големи “мозолчиња”. Ваквата промена на кожата на лицето е често придружена со субјективните симптоми – чешање, печење и затегнатоста.

Оттука кожата многу лесно се разуменува со брза реактивност на крвните садови кој се шират и стеснуваат на најмал стимул, како што се топлина, зачинета храна или калоричен пијалок.

Главната причина за розацеа е непозната, се прават многу напори со цел да се најде барем нешто што може да биде во корелација со развојот на болеста. Поради овие причини третман понекогаш вклучува и алергиски тестирања..
Луѓето кои страдат од розацеа во текот на летото треба да користат креми за заштита од сонце и редовно да носат шешир и очила за сонце.

Во зависност од степенот, розацеата е поделена на четри типа:

Еритематозни – преовладува со црвениоло на лицето со проширување на крвните садови. Понекогаш црвенилото може да се ограничи само на кожата во долните очен капак.

Папулопустилозни – облик во кои се појавуваат црвени нодули и гној проследно со акни на кожата зафатена со црвенило.

Фиматозни – се карактеризираат со појава на здебелување на сврзното ткиво или прекумерен раст на крвните садови на сврзното ткиво и крв во кожата на лицето.

Окуларни – вклучува промени во окото, обично во форма на конјуктивитис, проследено со црвенило, чешање, печење, сувост и иритација на светлина.
Во третманот на розацеата со креми се користат исклучиво дерматолошко козметски креми претходно препишано од доктор. Кремата исто така треба да зависи и од типот на кожата како и тежината на клиничката слика. Во составот на кремите најчесто ќе среќаваме: пероксид, сулфур, такролимус, метронидазол, еритромицин, клиндамицин итн

Препорака на Аптека ДНА АННИ ФАРМ за нега на кожа со розацеа е линијата ANTIROUGEURS од медицинската козметика AVENE

AVENE 56060 АНТИРУЖЕР ЈОУР крем 40ml – Аптека ДНА Анни Фарм (annifarm.com.mk)

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com