-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Што значи да сонувате дека ПАЃАТЕ и од тоа да се будите?

Најчитани вести

Звучи познато? Паѓање до бесконечна длабочина или губење рамнотежа? И, тоа е толку реално што ви требаат неколку секунди по незгодното будење за да се опоравите од шокот. Зошто се случува ова?

Добрата вест е дека нема потреба да се грижите, бидејќи овој феномен е сосема нормален феномен. „Хипничко тресење“ е професионално име за „паѓањето“ што скоро сите го доживеале барем еднаш. Може да има неколку причини за ова. Најчесто, ова е фактот дека пред спиење, нашите мускули полека се релаксираат, а телото полека „паѓа“. Делови од телото кои се уште се будни произведуваат стимули кои предизвикуваат грчеви во мускулите – одеднаш веќе нема спиење!

Овој феномен се јавува почесто по поголема потрошувачка на кафе или цигари, кога сме под стрес или легнуваме неопуштени. Ако страдате од чести последователни прекини на спиењето, обидете се да се опуштите пред спиење и да легнете без лоши мисли. Ако грчењето е често и започнете да го нарушувате сонот – задолжително посетете лекар! Тогаш може да биде опасно.

Ако почувствувате „пад“ во сонот (а не во почетокот на спиењето), причините се претежно психолошки, а не физички. Кога толкуваат соништа, психолозите не се согласуваат кога станува збор за тоа што значи да паѓате во сон: едни тврдат дека се предизвикани од страв и несигурност, а други дека значат олеснување.

Пресудете сами, само внимавајте да не го повторувате премногу често!

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com