18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Што вели „WhatCar?“ – кој модел е автомобил на годината?

Најчитани вести

Титулата на вкупен победник му припадна на електричниот автомобил, а во продолжение погледнете ги победниците автомобили во различни категории.

Британски „WhatCar?“ веќе 44 години организира избор за автомобили на годината, бирајќи ги најдобрите автомобили меѓу моментално достапните модели на пазарот.

Во овогодишниот избор избрани се победници во повеќе категории, а главната награда му припадна на електричниот модел „Kia EV6“.

Погледнете ја целосната листа на автомобили кои триумфираа во избор за автомобил на годината:

Автомобил на годината: Kia EV6

Мал автомобил на годината: Honda Jazz

Семеен автомобил на годината: Seat Leon

Hot hatch автомобил на годината: Mercedes-AMG A 45 S

Мал SUV на годината: Ford Puma

Семеен SUV на годината: Volvo XC40

Plug-in хибрид на годината: Lexus NX 450h+

Градски електричен автомобил на годината: Cupra Born

Голем електричен автомобил на годината: Tesla Model 3

Службен автомобил на годината: BMW 330e

Караван на годината: Škoda Superb Combi

Pick-up на годината: Ford Ranger

Миниван на годината: Volkswagen Touran

Голем SUV на годината: Hyundai Santa Fe

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com