10.2 C
Skopje
Monday, November 29, 2021

Што ако Ковид-19 се прошири и на домашни миленици откако луѓето ќе се вакцинираат?

Најчитани вести

Додека руските експерти предупредуваат дека корона вирусот ќе се шири меѓу домашните животни во иднина, нашите експерти тврдат дека, засега, луѓето не треба да се грижат за здравјето на своето или на своите миленици, бидејќи животните полесно толерираат ковид 19 и не го пренесуваат на луѓето. Сепак, на прашањето дали тоа ќе се промени во иднина – никој нема одговор.

Корона вирусот ќе се прошири на домашните животни штом човештвото ќе биде заштитено со вакцини. Така тврди директорот на центарот „Гамалеја“, кој ја разви руската вакцина „Спутник В“ (Sputnik V), Александар Гинзбург.

Како што рече, фокусите на причината за инфекцијата постојано ќе го опкружуваат лицето, а во исто време тие постојано ќе се развиваат. Денес, Русија ја регистрираше првата светска вакцина против Ковид-19 кај животните. Наменет е за крзнени животни, како што се кучиња и мачки. Студиите покажаа дека е безопасен и високо имуноген. Производството може да започне веќе во април.

Ковид 19 и миленичиња

Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог, за Спутник изјави дека инфекциите со коронавируси кај домашните животни се познати подолго време и не претставуваат опасност за луѓето или животните.

„Потребно е големи количини на вирус да се внесат во миленичето во директен контакт за да се зарази, така што вирусот ќе почне да се размножува, притоа не предизвикувајќи сериозни инфекции кај тие домашни миленици, туку благи респираторни. Кучињата и мачките го преболуваат без проблеми, многу полесно отколку луѓето. „Важно е да се напомене дека Светската здравствена организација (СЗО) издаде изјава дека домашните миленици кои се заразени од луѓе не се извор на понатамошна инфекција, бидејќи количините на вируси што ги лачат за време на таа инфекција не се доволни за да заразат луѓе или други животни “.

Тој забележува дека се заразуваат само оние домашни миленици кои остануваат во затворено, во стан, со сопственик кој се заразил со корона вирусот.

„Не познавам домашни миленици и така е и во светот, кој се разболел и живее во дворот. „Кучињата и мачките, кои се разболеа од инфекција со вирусот на човечка корона, беа во затворено со сопственикот кој беше болен, имаше симптоми, лачеше голема количина на вирус и кој ги милуваше, бакнуваше и мирисаше своите миленици во болна состојба“, истакнува Шеклер надвор

Поради сето ова, Шеклер ги советува сопствениците на миленичиња да се изолираат од нив и да ги штитат и нив, како и луѓето околу нив. Тој исто така верува дека болните миленици не се епидемиолошки значајни во овој момент и дека нема да претставуваат голема здравствена закана за луѓето во иднина.

„Има толку многу други коронавирусни инфекции кај економски одржливи животни што луѓето ги користат преку млеко, месо, јајца и слично, и за кои се развиени ефикасни вакцини. Овие се корона вирусни инфекции карактеристични само за тој вид и не можат да се пренесат на луѓето. Ако таков вирус беше изолиран, можевте да го пиете и ништо нема да се случи. „Овој „циркус“ беше создаден кога вирус кој заразува лилјак успеа да ја премине бариерата на видовите, користејќи среден вид за да премине на луѓето, но ваквите настани се многу ретки по природа“, објаснува Шеклер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com