17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Штипската болница од вечерва за ковид пациентите во функција става дел од одделението за Кардиологија

Најчитани вести

Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека поради големиот притисок на пациенти за хоспитализација се ослободува една болничка соба со четири кревети на овој оддел, кој е веднаш до одделот за анестезиологија, каде се лекуваат тешко болните пациенти.

-Во моментов во болницата сите 69 кревети се исполнети и на Инфективно, Кожно и на Анестезиологија. За пациентите на Кардиологија ќе се грижат здравствените работници од Анестезиологија, а обезбедени се и 10 нови регулатори за боците со кислород, со што сега 53 пациенти можат да добијат постојана кислородна поддршка, рече директорот.

Според Ѓеорѓијев, решението со напливот на пациентите е со отварањето на модуларната болница, кон средината на наредната недела. Таму денеска се правеше пристапот до објектот. Во оваа модуларна болница ќе има 47 кревети за ковид пациенти од целиот исток.

Битката со коронавирсот ја изгуби 56 годишен штипјанец.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com